29 Mart 2016 Salı

Harper Lee - Tespih Ağacının Gölgesinde

Özgün adı: Go Set a Watchman
Yazarı: Harper Lee
Çeviren: Püren Özgören
Sayfa sayısı: 239
Yayınevi: Sel Yayıncılık

Amerikan edebiyatının başyapıtlarından biri olan, Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek'in unutulmaz karakteri Jean-Louise "Scout" Finch, 20 yıl sonra New York'tan çocukluğunun geçtiği kasabaya, babası Atticus Finch'in yanına, yuvaya dönüyor. Çocukluğunda eşitlik, doğruluk ve adalet kavramlarıyla kişiliğinin yapı taşlarını oluşturan babası Atticus'un hayal kırıklığı yaratan değişimi, artık 26 yaşında genç bir kadın olan Scout'u derinden etkiliyor. (arka kapaktan)

Neredeyse bir aydır yazmıyorum, mazur görün bu seferlik :)

2015 yılının edebiyat olaylarından biri tartışmasız Tespih Ağacının Gölgesinde idi. Harper Lee, -ne yazık ki şubat ayında kendisini kaybettik- Bülbülü Öldürmek isimli tek romanıyla dünya edebiyatına soluk katmıştı. Önemli ödüller kazanmış, kitap da bir klasik haline gelmişti. Ancak kendisi yıllarca ne yeni bir kitap çıkardı, ne demeçler verdi ne de ortalıklarda göründü. Bu yüzden, 55 yıl sonra Scout Finch'in artık genç bir kadın olarak hikayesini okuyabilecek olmak bizleri çok memnun etmişti. Sonradan öğrenildi ki, aslında bu kitap Harper Lee'nin ilk kitabıymış ancak editörünün tavsiyesi üzerine hikayeyi Scout'un çocukluğu şeklinde yazarak Bülbülü Öldürmek'i oluşturmuş. Bana kalırsa tam isabet bir tavsiye olmuş bu.

1 Mart 2016 Salı

Oscarlar, Tehditler ve Biraz Müzik

Leonardo DiCaprio ve sonunda En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü
Baharın müjdecisi yepyeni bir aya başladık. Biraz geç de olsa 88. Academy Ödülleri hakkında bir iki şey yazmak istedim. Töreni canlı yayından izledim, genelde tamamını izleyemeyip uyuyakalırdım ancak bu sefer sırf DiCaprio için dayandım. 

Filmlerin hepsini izleme fırsatı bulamamıştım, ancak En İyi Film'i The Revenant almadığı için sevindim doğrusu. Lubezki ile En İyi Sinematografi'yi aldığı için de bir o kadar mutluyum. Hak edilen bir ödüldü.

Yılın favorilerinden olan Mad Max: Fury Road gece boyunca en çok ödül alan filmdi ve hepsi teknik anlamda ödüller. Bu ödüllerin de hak edildiği düşüncesindeyim. Belgesel dalında Amy ve animasyon dalında da Inside Out'un kazanacağına kesin gözüyle bakılıyordu ve sonuçlar da öyle oldu. Zaten tören çok sürprizlerle dolu sayılmazdı. "Acaba alır mı ki?" diye düşündüğüm Mustang'e Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü'nün verilmemesine sevindim bile diyebilirim. Linki bıraktım, yorumlarımı okuyarak neden böyle düşündüğümü anlayabilirsiniz.

Gelelim Leo'ya. Şükür kavuşturana diyorum. The Revenant'taki performansından sonra da alamazsa hiç alamazdı zaten. Pek sevindim. Hatta aşağıya da çok eğlenceli bir "tepki videosu" bırakıyorum.
----
Bu akşam Ekşi Sözlük'te bir başlık takıldı gözüme. Açtım ve okudum: 15 yaşında bir kız, bir başka kız arkadaşıyla tartışıyor ve tartışma sonucunda 2. kız, arkadaş çevresine 1. kızın telefon numarasını dağıtıyor. Bu arkadaş çevresi de, 1. kızı Whatsapp grubuna alıyor ve kıza "Kaşınma bak yeminle seni sokak ortasında taciz ederim." benzeri tehditler savuruyor! Olay nedir, ne olmuştur bilemiyorum ancak bir "insan" her ne olursa olsun nasıl böyle bir tehditte bulunabilir hala düşünüyorum ve anlam veremiyorum! Son zamanlarda sürekli olarak Twitter, Ekşi Sözlük ve bu tarzda pek çok insana ulaşılabilecek sosyal platformlardan taciz ve tehdite maruz kalan insanların yardım çağrılarını görüyorum ve sürekli olarak nasıl bir dünyada yaşadığımızı düşünüyorum. Nasıl bu kadar yozlaşabildik? Sanırım söylenecek çok şey var, ama artık vaziyet öyle korkunç ki ne deseniz anlamı olmayacakmış gibi geliyor.

Çok acı bir konu ama ne yazık ki gerçek.

Ve bu "acı ama gerçek" konuyu kapatarak bu aralar pek bir dinlediğim on şarkıyı paylaşmak istiyorum sizlerle. Beni bir nebze de olsa rahatlatabilen iki şeyden biri müzik. Belki sizin için de aynısı geçerlidir...

2CELLOS - Bang Bang ft. Sky Ferreira
Arctic Monkeys - You Know I'm No Good
Athena - Senden, Benden, Bizden
Marjan Farsad - Khooneye Ma
The Smiths - Last Night I Dreamt That Somebody Loved Me
Kurt Cobain - And I Love Her
Franz Ferdinand - Ulysses
David Bowie - Lazarus
Sons of an Illustrious Father - Moonshiner
Ve Game of Thrones özel: The National - The Rains of Castamere