18 Ağustos 2016 Perşembe

Cinderella (2015)

Yönetmen: Kenneth Branagh
Senaryo: Chris Weitz
Oyuncular: Cate Blanchett, Lily James, Richard Madden, Helena Bonham Carter, Nonso Anozie, Stellan Skarsgård, Sophie McShera, Holliday Grainger, Derek Jacobi, Ben Chaplin, Hayley Atwell
Süresi: 1 saat 45 dakika
IMDb puanı: 7,0
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

Bazı masallar nesilden nesle geçer, ama her masal evrensel sayılmaz. Evrensel masal denince akla gelecek ilk örneklerden Cinderella yani Külkedisi'nin hikâyesinin bilinen en eski örneği de 9. yüzyıldan kalma bir Çin masalıymış mesela. Zaman içinde pek çok değişik versiyonunu farklı versiyonu yazılıp çizilmiş olmasına rağmen genel olarak hepimizin en çok aşina olduğu hâli Charles Perrault'un eserinden süregelen masal kitapları ve Disney'in filmleri. Bu filmde, çocukluğumda ilgimi çeken Cinderella'yı nasıl hatırlıyorsam aynı şekilde uyarlanmış.

Cate Blanchett
Cinderella'nın kötü kalpli üvey annesi Lady Tremaine'i Cate Blanchett canlandırıyor. Hatırladığımdan çok daha güzel ve zarif olmasına rağmen Tremaine'i daha iyi canlandıracak kimse olamazmış kesinlikle. Bu filmde bile harika oynamış Cate Blanchett. Robb Stark olarak hatırladığımız Richard Madden Prens rolüyle karşımızdaydı. Filmde gözüme epey yaşlı göründü doğrusu. Lily James için söyleyeceğim çok bir şey yok, Cinderella için gayet doğru bir tercih. Diğer oyuncular da gayet rollerine uygun ve doğru seçimler olmuştu.

Son zamanlarda bu gibi masallardan uyarlama filmlere farklı şeyler katılıyor ve daha karanlık bir atmosfer yakalanmaya çalışılıyor. Ne yazık ki hepsi bu konuda başarılı değil, ama iyi örnekler de izlemedik değil. Bu kesinlikle onlardan değil, aksine eksiksiz uyarlanmaya çalışılmış. Film ilk çıktığında açıkçası sinemada izlemek istemediğimi hatırlıyorum, o yüzden izlemeyi biraz erteledim. Aslında hiç gerek yokmuş, keyif aldığım iki saat geçirdim ve en güzeli de çocukluğumu süsleyen, kitaplarımı ve dergilerimi atmaya şu anda bile kıyamadığım bir peri masalı karakterini tıpkı hayallerimdeki gibi izlemiş oldum.

2 yorum:

  1. Böyle masal uyarlaması filmlere bayılıyorum. Geçen yıl izleyip çok sevdiğim bir film olmuştu benim de.:')

    YanıtlaSil

Görüşleriniz benim için çok değerli :)