30 Haziran 2015 Salı

Death Note: Cilt 1

Özgün adı: Desu nôto / デスノート
Yazar: Tsugumi Ooba
Çizer: Takeshi Obata
Sayfa sayısı: 100
Yayınevi: Akılçelen Kitaplar
Fiyatı: 11, 90 TL

DÜNYANIN EN HEYECANLI VE MACERA YÜKLÜ MANGA SERİSİ

Bu deftere adı yazılanlar ölür... Shinigami Ryuk'un insanoğlu dünyasına düşürdüğü defter: DEATH NOTE. İki seçilmiş insan Light Yagami ve L'in muhteşem savaşı böyle başlar. Eşi benzeri görülmemiş bir korku ve heyecan fırtınası ortasında...

"Death Note"u başarılı bir lise öğrencisi Light Yagami bulur. Defteri kullanan Light, insanların öldüğünü kendi gözleriyle görünce dehşete kapılır. Fakat ideallerindeki dünyayı yaratabilmek için bu defteri kullanarak cani suçluları ortadan kaldırmaya karar verir. Suçlular birbiri ardına öldükçe, dünyadaki birçok gizemli olayı çözen "L" bu tuhaf olayı çözmesi için görevlendirilir. Peki, L peşindeyken Light "kutsal" görevinde başarılı olabilecek mi?

Vampire Knight: Cilt 1

Özgün adı: Vanpaia Naito / ヴァンパイア騎士ナイト
Yazar: Matsuri Hino
Çizer: Matsuri Hino
Sayfa sayısı: 192
Yayınevi: Akılçelen Kitaplar
Fiyatı: 11,90 TL

Tanınmış bir yatılı okul olan özel Cross Akademisinde hem gündüz hem de gece dersleri bulunuyor. Gündüz derslerine sıradan öğrenciler devam ederken elit bir grup olan gececi öğrencilerin hepsi birer vampir!! Gündüzcüler için vampirlerin varlığı da gece derslerinin gerçek yüzü de kesinlikle bir sır. Bu büyük sırrı korumakla iki kişi görevli: Yuki ve Zero. Onlar Akademinin Koruyucuları!! Fakat ailesinin vampirler tarafından öldürüldüğü günden beri vampirlere büyük bir nefret duyan Zero'nun acılarla dolu bir geçmişi ve sakladığı büyük bir sırrı var.

29 Haziran 2015 Pazartesi

Khaled Hosseini - Bin Muhteşem Güneş

Özgün adı: A Thousand Splendid Suns
Yazarı: Halit Hüseyni (Khaled Hosseini)
Çeviren: Püren Özgören
Sayfa sayısı: 492 (cep boy)
Yayınevi: Everest Yayınları
Fiyatı: 9,90 TL (cep boy)

Bin Muhteşem Güneş, ilk romanı Uçurtma Avcısı'yla tüm dünyada inanılmaz bir başarı yakalayan Hosseini'nin ikinci romanı. Yazar bu romanında da yine doğduğu toprakları anlatıyor. Bu kez iki kadının kesişen yaşamları ve dostlukları üzerinden...

Küçük yaşta evlendirilen kızlar, çocuğu olmayan kadınlar, babaya ya da çocukluk arkadaşına duyulan, geçmişe gömülmüş aşklar... (arka kapaktan)

25 Haziran 2015 Perşembe

George Orwell - Hayvan Çiftliği

Özgün adı: Animal Farm
Yazarı: George Orwell
Çeviren: Celal Üster
Sayfa sayısı: 152
Yayınevi: Can Yayınları
Fiyatı: 13 TL

Hayvan Çiftliği'nin başkişileri hayvanlardır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirir. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. Aralarında en akıllı olan domuzlar, kısa sürede önder bir takım oluşturur; ama devrimi de yine onlar yoldan saptırır. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurulmuştur artık. (arka kapaktan)

23 Haziran 2015 Salı

George R. R. Martin - Kralların Çarpışması Kısım 1

Özgün adı: A Clash of Kings
Yazarı: George R. R. Martin
Çeviren: Sibel Alaş
Sayfa sayısı: 503
Yayınevi: Epsilon Yayınları
Fiyatı: 20 TL
Seri: Taht Oyunları
Kralların Çarpışması Bölüm 1
Kralların Çarpışması Bölüm 2
Kılıçların Fırtınası Bölüm 1
Kılıçların Fırtınası Bölüm 2
Kargaların Ziyafeti Bölüm 1
Kargaların Ziyafeti Bölüm 2
Ejderhaların Dansı Bölüm 1
Ejderhaların Dansı Bölüm 2

Krallar çarpışırken tüm diyar titrer...

Alev ve kan rengine bürünmüş bir kuyruklu yıldız, gökyüzünü baştan başa kaplamıştır. Ejderha Kayası'nın kadim kalesinden, Kışyarı'nın topraklarına kadar korkunç bir keşmekeş hakimdir. Altı güç, Demir Taht'ı ve parçalanmış Yedi Krallık'ı ele geçirmek için kıyametvari bir savaşa hazırlanmaktadır. Gecenin karanlığında ölüler yürümekte, kardeş kardeşi katletmektedir. Bir akıl şövalyesi, tehlike saçan bir büyücü kadını zehirlemek peşindedir. Bir prenses, öksüz oğlan kılığında dolaşmakta; Ay Dağları'nın vahşi adamları, yağma için inmektedir. Kardeş katli, zillet, simya ve kıyımla ilerleyen bu macerada zafer, kılıcı ve kanı en soğuk olanların dahi olabilir... (arka kapaktan)

22 Haziran 2015 Pazartesi

Léon: The Professional (1994)

Yönetmen: Luc Besson
Oyuncular: Jean Reno, Natalie Portman, Gary Oldman, Danny Aiello, Peter Appel, Michael Badalucco
Süresi: 110 dakika
IMDb Puanı: 8,6
Ülke: Fransa

YORUMUM:

Léon, yaşadığı bir olaydan sonra Amerika'ya gelmiştir. Amerika'ya gelince kuralcı ve profesyonel bir tetikçi olmuştur. Aynı apartmanı paylaştıkları 12 yaşındaki Mathilda'nın uyuşturucu satıcısı babası yüzünden tüm ailesi öldürülünce Léon Mathilda'ya kapısını açarak onu kurtarmıştır. Mathilda zaten babasını ve ailesini sevmemektedir, ancak gerçekten çok sevdiği erkek kardeşi de orada öldürülünce intikam almaya karar verir ve Léon'dan bir şeyler öğrenmek ister. Léon da Mathilda'nın çocuk ruhuna kapılır ve hayatında bazı değişimler başlar.

19 Haziran 2015 Cuma

Yeniden Nefes Alın

Geçtiğimiz günlerde bu videoyu izledim. Gördüğünüz gibi fabrika bacalarından çıkan dumanlarda ağlayan çocuklar beliriyor ve bu beni gerçekten etkiledi. Çünkü çevreye ve canlılara verdiğimiz zararı biz çekiyoruz, ama en büyük cefasını çocuklarımız çekecek.

Dünya yaşlandıkça doğal güzelliklerini ondan almaya başladık. Belki de ülke olarak onu en az önemseyen ülkelerden biriyiz. Artık bilinçlenmemiz, bir şeylerin farkına varmamız; sonrasında da fark ettiğimiz bu şeyleri önlemek için bir şeyler yapmamız gerekiyor.

Siz de WWF gibi bir doğal hayatı korumayı amaçlayan kuruluşa destek verebilirsiniz, ilçenizde bulunan geri dönüşüm vs. çevre dostu uygulamaları öğrenip uygulamaya koyabilirsiniz, en basit çevre kurallarına gerçekten uyabilir ve evlatlarınızı da böyle yetiştirebilirsiniz. Hepimiz bir şeyler yapabiliriz.

Geç kaldık mı bilemiyorum, sadece artık yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Reklam gibi duran bu yazıyı ben yazdım, blogumla da alakası yok ancak belki okuyucularımın ilgisini çeker. Uzun zamandır bu tarz faaliyetlere de kendi çapımda destek oluyorum.

5 Haziran 2015 Cuma

Vampire Knight (2008)

Adı: Vampire Knight / Vanpaia Naito / ヴァンパイア騎士ナイト
Hikaye: Matsuri Hino
Yönetmen: Kiyoko Sayama
Seslendirenler: Yui Horie, Mamoru Miyano, Daisuke Kishio,...
Bölüm sayısı: 26 (bir adet de 3 dakikalık özel bölüm var)
IMDb Puanı: 7,9
Ülke: Japonya

KONUSU & YORUMUM:

Önemli bir yatılı okul olan Özel Cross Akademisinde okuyan Yuuki Cross'un anıları bir vampirin kendisine saldıracakken çok önemli bir aileden gelen safkan vampir Kaname Kuran'ın onu kurtarmasıyla başlar. O günden sonra akademinin yöneticisi Yuuki'yi evlatlık edinir ve gündüz normal öğrencilerin, gece de elit vampir öğrencilerin öğrenim gördüğü akademide denetçi olarak büyütür. Bundan birkaç yıl sonra vampir avcısı olan Zero Kiryuu ailesi safkan bir vampir tarafından öldürülünce akademiye katılır ve o da yönetici Kaien Cross tarafından büyütülür. Bu süreçte Yuuki, kendisine sürekli kibar olan Kaname'ye aşık olur.

4 Haziran 2015 Perşembe

Pulp Fiction (1994)

Yönetmen: Quentin Tarantino
Oyuncular: John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman, Bruce Willis, Harvey Keitel, Tim Roth, Amanda Plummer, Maria de Medeiros, Ving Rhames, Eric Stoltz, Quentin Tarantino
Süresi: 154 dakika
IMDb Puanı: 8,9
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

YORUMUM:

Pulp Fiction, diyaloglarıyla ve sürükleyici olay örgüsüyle aklımda yer edecek bir film oldu. Konusuna dair anlatacağım çok fazla şey yok, ancak her yerde anlatıldığı şekilde basitçe anlatmak istiyorum. Birbirinden farklı şeyleri yaşayan karakterlerin hepsinin işleri ters gider ve aslında hepsi birbirleriyle bağlantılıdır.

1 Haziran 2015 Pazartesi

Black Swan (2010)

Yönetmen: Darren Aronofsky
Oyuncular: Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel, Barbara Hershey, Winona Ryder, Benjamin Millepied, Ksenia Solo
Süresi: 108 dakika
IMDb Puanı: 8,0
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

YORUMUM:

Sınav, proje, performanslarla dolu yorucu ve berbat haftaları atlattıktan sonra nihayet blogum aklıma geldi ve hafta sonu iki günde de birer film izleyeyip yorumlayayım dedim, kitap yorumlamalarına hiç giremedim maalesef. İzlediğim filmlerden biri Black Swan oldu.

Black Swan, psikolojik bir gerilim filmi. Nina, annesinin baskısı ve mükemmeliyet tutkusu altında büyümüş, genç bir kadın olmasına rağmen hala annesine bağlı ve küçük bir kız gibi yaşamaktadır. Yer aldığı bale okulu Swan Lake eseri için yepyeni bir yıldız ile hazırlanacaktır. Yönetmen Thomas, kırılgan ve masum Beyaz Kuğu ve onun şehvetli, karanlıklarla dolu kötü ikizi Siyah Kuğu'nun ikisini de canlandırabilecek bir balerin aramaktadır. Nina, tüm masumiyetiyle ve mükemmeliyetçiliğiyle tam bir Beyaz Kuğu'dur, ancak Siyah Kuğu'nun o karanlık tarafı kendisinde yoktur, yine dansçılardan Lily ise tam olarak bu role uygundur. Ancak birtakım olaylardan sonra Thomas, Nina'da potansiyel görür ve onu seçer.