28 Şubat 2015 Cumartesi

Birdman (2014)

Türü: Komedi, drama
Yönetmen: Alejandro González Iñárritu
Oyuncular: Michael Keaton, Zach Galifianakis, Edward Norton, Andrea Riseborough, Amy Ryan, Emma Stone, Naomi Watts
Gösterim tarihi: 27 Şubat 2015
Süresi: 119 dakika
IMDB Puanı: 8,1              
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

87. Akademi Ödüllerinde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Görüntü Yönetimi dallarında Oscar aldı. Ayrıca En İyi Aktör, En İyi Yardımcı Aktör, En İyi Yardımcı Aktris, En İyi Ses Kurgusu, En İyi Ses Miksajı dallarında da aday gösterildi.KONUSU:

Bir dönemin 'Birdman' adlı süper kahraman filmleri serisiyle ünlenen oyuncusu Riggan, Broadway'de kendi yönettiği ve başrolünde yer aldığı bir oyunun son hazırlıklarını yapmaktadır. Ancak provalar esnasında oyunculardan biri beklenmedik bir biçimde yaralanır ve yerinin acil olarak doldurulması gerekir. Lesley ve onun en yakın arkadaşı olan Jake'in önerisiyle bir zamanların gözde yıldızı olan Mike Shiner ile anlaşılır. Riggan sahneye çıkma hazırlıkları yaparken en başta Mike Shiner ardından ise oyuncu olan sevgilisi Laura, kişisel asistanlığını yürüten kızı Sam ve mükemmeliyetçi eski karısı Sylvia baş etmek durumunda kalır. Riggan kendine yeniden prestij kazandırmasını beklediği bu oyunu, beklentilerin aksine olumlu tepkiler kazanması için elinden geleni yapacaktır. (alıntıdır)

22 Şubat 2015 Pazar

3 Idiots (2009)

Türü: Komedi, drama
Yönetmen: Rajkumar Hirani
Oyuncular: Aamir Khan, Madhavan, Sharman Joshi, Kareena Kapoor,  Boman Irani, Omi Vaidya
Gösterim tarihi: 25 Aralık 2009
Süresi: 170 dakika
IMDB puanı: 8,5
Ülke: Hindistan


FRAGMAN:


KONUSU:

Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi Hindistan'ın en önemli bir okulunda mühendislik okuyan ve okulun yurdunda aynı odada kalan üç öğrencidir. Raju ailesini fakirlikten kurtarma gibi bir ideale sahipken Farhan ailesinin isteği doğrultunda bu bölümü seçmiştir. Rancho ise makinelere duyduğu tutku nedeniyle mühendis olmayı istemektedir. Bu üçlü ve profesörleri Viru arasında yaşananlar, dostluk kavramını beyaz perdeye yansıtırken eğitim sistemini de sert ve eğlenceli bir şekilde eleştirir niteliktedir. (alıntıdır)

20 Şubat 2015 Cuma

Esther Earl (Lori&Wayne Earl ile) - Bu Yıldız Asla Sönmeyecek

Özgün adı: This Star Won't Go Out
Yazarı: Esther Earl (Lori&Wayne Earl ile)
Çeviren: Müge Kocaman Özçelik
Sayfa sayısı: 439
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Fiyatı: 29,50 TL


TANITIM BÜLTENİ:

ADINA AYNI YILDIZIN ALTINDA İTHAF EDİLEN GENÇ KIZIN HAYATINA AÇILAN PENCERE...

"Dostluğumuzun yazarlığıma bir etki yapmasını istemesem de elimde olmadan ondan hem bir insan hem de bir yazar olarak etkilenmiştim. Öylesine komik, dikkatli ve bilinçliydi ki. Empati kurmakta olağanüstü bir yeteneğe sahipti. Her şeyden önemlisi hepimiz kadar eksiksiz ve karmaşıktı. Esther hasta olduğu için değil, Esther olduğu için eşine az rastlanır bir insandı. Hayata geliş sebebi bizim yaşama dair Önemli Dersler almamız değildi. Esther'in hayatının anlamı, tıpkı herhangi bir hayatın anlamı gibi belirsizlik gölgesiyle kaplı, insanı çıldırtacak kadar muğlak bir sorudan ibaretti..."
JOHN GREEN

"Sadece mutlu ol, mutlu olamıyorsan seni mutlu eden şeyler yap. Ya da hiçbir şey yapmadan, seni mutlu eden insanların yanında ol."
Esther Earl

19 Şubat 2015 Perşembe

Warm Bodies (2013)

Türü: Komedi, korku, romantizm
Yönetmen: Jonathan Levine
Oyuncular: Nicholas Hoult, Teresa Palmer, Analeigh Tipton, Rob Corddry, Dave Franco, John Malkovich, Cory Hardrict
Gösterim Tarihi: 5 Nisan 2013
Süresi: 98 dakika
IMDB Puanı: 7,0
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri


FRAGMAN:KONUSU:

İnsanoğlu yaklaşık 8 yıl önce başlayan ve nedeni, nasıl yayıldığını artık hatırlanmayan bir zombi salgınının esiri olmuştur. Zombilerin sayısı, hayatta kalmayı başaran bir grup insandan çok daha fazladır; insanlar ellerindeki tüm silah teknolojisine rağmen kendilerini ancak yüksek duvarların ardına hapsederek emniyete almışlardır. Zombilerin pek çoğu gibi havaalanında yaşayan R, bir gün arkadaşlarıyla beslenmeye çıktığında, kendisini öldürmek isteyen Julie ile karşılaşır. Onu ısırıp beslenmesi gerekirken aşık olmuştur, zira kaybettiği insani özellikleri teker teker ve yavaş yavaş yerine gelmeye başlar. Julie'ye hissettiği aşk kalbinin yeniden atmasını sağlarken, adını ve nasıl öldüğünü dahi hatırlamayan karakterimiz hislerini geri kazandıkça 'iyileşir'; üstelik bu iyileşme etkisi salgından etkilendiğine inanılan diğer zombileri de olumlu yönde etkileyecektir... Tabii insanlığın geri kalanını inandırabilirlerse! (alıntıdır)

15 Şubat 2015 Pazar

PK (2014)

Türü: Komedi, dram, fantezi
Yönetmen: Rajkumar Hirani
Oyuncular: Aamir Khan, Anushka Sharma, Sanjay Dutt, Boman Irani, Saurabh Shukla, Sushant Singh Rajput, Parikshat Sahni
Gösterim Tarihi: 19 Aralık 2014
Süresi: 153 dakika
IMDB Puanı: 8,6
Ülke: Hindistan


FRAGMAN:KONUSU:

P. K. şehirde gezinen bir yabancıdır ve daha önce kimsenin sormadığı basit sorular sorarak onlara cevaplar arar. Başka bir galaksiden gelen Peekay'ın; gerçek tanrıyı aramasını konu edinen film izleyenini karakterinin bu arayışı üzerinden felsefik yolculuklara çıkarırken, aşk ve hayat dolu sıcacık bir hikayeye odaklanır. (alıntıdır)

The Maze Runner (2014)

Türü: Aksiyon, gizem
Yönetmen: Wes Ball
Oyuncular: Dylan O'Brien, Aml Ameen, Ki Hong Lee, Thomas Brodie-Sangster, Blake Cooper, Will Poulter, Kaya Scodelario
Gösterim Tarihi: 19 Eylül 2014
Süresi: 113 dakika
IMDB Puanı: 6,9
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri


FRAGMAN:KONUSU:

Thomas bir anda uyanır ve yukarı doğru hareket halindeki bir asansörde olduğunu fark eder.  Asansörün kapıları açılır ve karşısında kendi yaşlarında bir grup genci görür. Koloni gibi görünen bu grup onu bir kayranda karşılamıştır. Devasa büyüklükteki duvarlarla çevrelenen bu geniş alanda Thomas ne kendisini, ne ailesini ne de geçmişini hatırlayamaz. Dahası karşısındaki “Kayranlılar” da tıpkı kendisi gibi buraya nasıl ve neden getirildiklerini bilmemektedirler.  Tek bildikleri şey ise her sabah labirente gidilen dev bir kapının açıldığıdır. Güneş batarken ise her akşam kapı kapanır. Üstelik her 30 günde bir asansörle gruba yeni bir genç gelmektedir. Thomas’ın ardındansa beklenmedik bir şekilde, bir hafta sonra asansör labirente Teresa adında bir genç kızı bırakır. Thomas şimdi hem kayran sakinlerinin hem de geçmişte bir yerlerden hatırladığı bu labirentin sırrını çözmeye çalışacaktır. (alıntıdır)

14 Şubat 2015 Cumartesi

Nasıl Kıydınız?

Özgecan Aslan.
Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümünde 1. sınıf öğrencisiymiş Özgecan. Arkadaşıyla beraber minibüsle dönerken arkadaşı inince tek yolcu kalmış. Minibüs şoförü ona tecavüz etmeye kalkışınca direnmiş. Minibüs şoförü öldürmüş onu, kıymış ona. Babasını ve arkadaşını çağırmış, yakmışlar Özgecan'ı.

Burada insaniyet nerede bana söyler misiniz? Anne babasının kıyamadığı, canından çok sevdiği biricik kızına siz nasıl bunları yapabilecek kadar iğrenç, şerefsiz, ahlaksız, her türlü küfrü hak eden boktan insanlar olabilirsiniz?

Sabahları beni babam okula bıraksa da, öğlenleri ben minibüsle dönüyorum. Toplu taşıma araçlarını da bolca kullanıyorum. Gerçekten, bu ülkede kadınlar için sürekli bir tedirginlik olur toplu taşıma araçlarında.

Nasıl böyle bir ülke olduk biz? İnsaniyetten yoksun bir ülke nasıl olduk? Keşke bizlere zorunlu 12 senelik eğitimde insaniyetle, vatandaşlıkla, adaletle alakalı dersler verseniz. Kimse sokakta şunun bunun kuvvetini ivmesini kullanmayacak! Ancak biraz da olsa insaniyeti öğretebilsek memlekete, tüm sorunlar çözülecek belki de!

Gerçekten yüreğim burkuldu, anlatamıyorum, gerçekten çok kötü hissediyorum bugün. Tek dileğim, o şerefsizlerin çekebilecekleri en ağır cezaları hem bu dünyada hem öbür dünyada çekebilmeleri. Sizden bir ricam var: Change.org'da Özgecan'ın katillerinin en ağır cezayı çekmelerini isteyen kişiler tarafından bir imza kampanyası başlatıldı. Bir dakikanızı almaz, lütfen siz de imza atın. Gitmek için tıklayın.

Huzur içinde yat Özgecan. Hepimizin başı sağolsun.

James Dashner - Labirent: Ölümcül Kaçış

Özgün adı: The Maze Runner
Yazarı: James Dashner
Çeviren: Gizem Yeşildal
Sayfa sayısı: 406
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Fiyatı: 25 TL
Seri: Labirent: Ölümcül Kaçış
Labirent: Alev Deneyleri
Labirent: Son İsyan


TANITIM BÜLTENİ:

Hatırla.
Hayatta kal.
Koş.

Thomas bir asansörde uyandığında hatırlayabildiği tek şey ismidir. Ailesi, evi veya oraya nasıl geldiği hakkında hiçbir fikri yoktur. Asansörün kapıları açıldığındaysa kendini Kayran isimli, devasa taş duvarlarla çevrili geniş bir alanda ve burada yaşayan çocukların arasında bulur. Tıpkı Thomas gibi Kayranlılar da oraya neden ve nasıl geldiklerini bilmemektedir. Tek bildikleri çevrelerini saran labirente çıkan taş kapıların her sabah açılıp her akşam kapandığı ve otuz günde bir aralarına yeni bir çocuk katıldığıdır. Kimse Kayran'da kalmak istemese de kurtulmak imkansız görünmektedir. Yine de Thomas'ın içinde bir his, çıkış yolu bulabileceğini söylemektedir. Ama bunun için zihninin derinlerinde yatan sırları açığa çıkararak labirentin gizemini çözmesi gerekecektir...

13 Şubat 2015 Cuma

Kitap Alışverişi #7: İdefix'ten İlk Kitap Alışverişim

Herkese merhaba!
Bu akşama doğru, 2 gün önce İdefix'ten sipariş ettiğim kitaplarım geldi. Aslında D&R'dan sipariş edecektim, sepetteydi aynı ürünler -Bülbülü Öldürmek olmayarak- ancak sonra aklıma Sabit Fikir dergisi geldi ve İdefix'ten sipariş etmeye karar verdim. Daha ucuza geldi, üstüne ek olarak da Bülbülü Öldürmek kitabını aldım. Kitaplarımın 2 günde gelmesi ve hasarsız olması tabi ki beni epey sevindirdi. Artık İdefix'ten alışveriş yapmayı düşünüyorum. Neyse, kitaplara geçelim. Toplamda 7 kitap, 1 dergi aldım. 1 dergi de sağ olsunlar hediye göndermişler.

7 Şubat 2015 Cumartesi

Franz Kafka - Dönüşüm

Özgün adı: Die Verwandlung
Yazarı: Franz Kafka
Çeviren: Gülperi Sert
Sayfa sayısı: 74
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Fiyatı: 6 TL


TANITIM BÜLTENİ:

MODERN KLASİKLER DİZİSİ - 26

İlk kez 1915'te Die Weissen Blaetter adlı aylık dergide yayımlanan Dönüşüm, Kafka'nın en uzun ve en tanınmış öyküsüdür ve yayımlanmasının üzerinden neredeyse bir asır geçmesine rağmen hala tüm dünyada en çok okunan kitaplar arasındadır.
17 Ekim 1912'de Felice Bauer'e gönderdiği mektupta Kafka, Amerika romanı üzerinde çalıştığını, ilerleyemediğini görünce sıkıldığını ve yataktan kalkamaz hale geldiğini, bu nedenle bir öykü yazarak ara vermek istediğini yazar. Dönüşüm işte böyle çıkar.

Kumaş pazarlamacısı olan Gregor Samsa'nın uykusundan kocaman bir böceğe dönüşerek uyanmasıyla başlayan Dönüşüm, giderek gerçeklikle kurmacanın sınırlarını zorlayan müthiş bir anlatıma dönüşür.

FRANZ KAFKA (1883-1924) Çek asıllı Yahudi bir ailenin çocuğu olan Franz Kafka 1883'te Prag'da doğmuş ve büyümüştür. Birinci Dünya Savaşı'nı, Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun çöküşünü yaşamıştır. Yoksul, taşralı Çek bir aileden gelen babası Prag'a yerleşir, çok çalışarak zamanla büyük bir servetin sahibi olur. Annesi ise aydın ve varlıklı bir Alman Musevi'sidir. Babası, Kafka için pek çok şeyin ölçütü olmuş ve yaşamı boyunca ona karşı kendisini güçsüz ve ezik hissetmiştir. Genç yaştaki yazma içgüdüsüne rağmen, geçimini sağlayabileceği bir meslek için hukuk tahsili yapar.
Felice Bauer'le nişanını bozduktan sonra Milena Jesenka ile nişanlanır, ancak evlilik mi yazarlık mı henüz karar verememişken vereme yakalandığını öğrenince evlenmekten vazgeçer. Etkilendiği yazarlar Charles Dickens, Dostoyevski ve Flaubert'tir.

Taşrada Düğün Hazırlıkları, Bir Savaşın Tasviri, Babaya Mektup, Dönüşüm, Yargı, Amerika, Dava, Ceza Sömürgesi, Şato, Aforizmalar, günceler, mektuplar ve diğer öyküleriyle Kafka, gelmiş geçmiş tüm zamanların yarattığı toplumsal mekanizmaların sonucu olan yalnızlığı, anlamsızlığı eşsiz bir üslupla betimlemiştir.

6 Şubat 2015 Cuma

Kiera Cass - Beni Seç

Özgün adı: The Selection
Yazarı: Kiera Cass
Çeviren: Derya İmer Aydınlık
Sayfa sayısı: 299
Yayınevi: DEX Yayınları
Fiyatı: 21 TL
Seri: Beni Seç
Elit
Sonsuza Dek


TANITIM BÜLTENİ:

Bir prens nasıl tavlanır?

Illéa ülkesinde tüm genç kızlar doğdukları günden beri sınıf atlamanın peşinde. Paha biçilemez mücevherlere, göz alıcı elbiselere ancak bu şekilde sahip olabilecekler. Bunun için tek bir şansları var: SEÇİM. Kıyasıya bir mücadeleyle geçen Seçim'i kazanmanın tek yolu Prens Maxon'ı kendine aşık etmek.

America içinse Seçim, bir kabustan farksız. Bu yarışa girmeyi kabul ederse, kendisinden aşağı sınıftan olduğu için herkesten gizlediği aşkı Aspen'i arkasında bırakmak zorunda kalacak. Öte yandan bu, ailesinin tek kurtuluş şansı.

America saraya adım atar atmaz, kendini esrarengiz bir dünyanın içinde bulacak. Saray hiç de dışarıdan göründüğü gibi olmayacak.

4 Şubat 2015 Çarşamba

George R. R. Martin - Taht Oyunları

Özgün adı: A Game of Thrones
Yazarı: George R. R. Martin
Çeviren: Sibel Alaş
Sayfa sayısı: 847
Yayınevi: Epsilon Yayınevi
Fiyatı: 29 TL
Seri: Taht Oyunları
Kılıçların Fırtınası Bölüm 1
Kılıçların Fırtınası Bölüm 2
Kargaların Ziyafeti Bölüm 1
Kargaların Ziyafeti Bölüm 2
Ejderhaların Dansı Bölüm 1
Ejderhaların Dansı Bölüm 2


TANITIM BÜLTENİ:

BUZ VE ATEŞİN ŞARKISI 1

Yazların on yıllar, kışların bir insan ömrü sürebildiği diyarda, dehşetli ve soğuk zamanlar yaklaşmaktadır. Kışyarı'nın kuzeyindeki buzul topraklarda, Yedi Krallık'ı koruyan Sur'un ötesinde tehditkar doğaüstü güçler toplanmaktadır. Savaşın tam ortasında, doğdukları topraklar kadar sert, boyun eğmez Starklar vardır. Acımasız soğuğun hüküm sürdüğü kuzeyden, uzak güneydeki sıcak zevk yurduna uzanan, leydiler, lordlar, savaşçılar, büyücüler ve katillerle dolu öykü, korkunç kehanetlerin işaret ettiği bir devirde başlamaktadır. Komplo, trajedi, ihanet, zafer ve dehşet dolu olayların ortasında Starklar'ın, dostlarının ve düşmanlarının kaderi bıçak sırtındadır. Hedef, en ölümcül savaş olan taht oyununda muzaffer olmaktır. 

George R. R. Martin türünün sınırlarını zorladığı Taht Oyunları ile bir şaheser ortaya koyuyor. Dünyanın dört bir yanındaki fantastik edebiyat okurlarını kesinlikle memnun edecek epik serinin ilk cildi gizem, entrika, aşk ve macera dolu sayfalarıyla büyülüyor.

2 Şubat 2015 Pazartesi

Sala samobójców (2011)

Türü: Dram, gerilim, psikoloji
Yönetmen: Jan Komasa
Gösterim tarihi: 4 Mart 2011
Süresi: 110 dakika
IMDB puanı: 6,9
Ülke: Polonya


FRAGMAN:KONUSU:

Dominik normal bir lise öğrencisidir. Birçok arkadaşı, güzel bir kız arkadaşı ve zengin bir ailesi vardır. Ama bir gün arkadaşlarından birinin masum bir öpücüğüne kapılır ve hayat onun için bambaşka bir hal alır. İntihar Odasından haberdar olmasıyla birlikte Dominik'in zamanla bilgisayarın başında geçirdiği süre artar. Yavaş yavaş arkadaşlarını ve çevresini kaybetmeye başlamıştır. (alıntıdır)