23 Temmuz 2014 Çarşamba

Lovely Complex (2007)

Adı: Lovely Complex / LoveCom / ラブ★コン 
Türü: Shoujo, romantik komedi
Yayın dönemi: 7 Nisan 2007 - 29 Eylül 2007
Bölüm süresi: 20-23 dk
Bölüm sayısı: 24
Yönetmen: Konosuke Uda
Ülke: Japonya


KONUSU:

1.72'lik Risa Koizumi, Japon kızlarına göre epey uzundur. 1.56'lık Atsushi Otani de Japon erkeklerine -ve normal erkeklere- göre epey kısadır. All Hanshin Kyojin (Japon komedyenler) olarak okulda nam salmış ikili sürekli kavga etmektedirler. Birbirlerinin arkadaşlarından hoşlanmaya başlayınca işbirliği yapmaya karar verirler. Bu işbirliğinde birbirlerinin hoşlandıkları kişileri birleştirince hoşlandıkları kişilerden vazgeçerler. Bu süreçte arkadaş olan ikili, yavaş yavaş birbirlerine olan uyumlarını fark eder.

15 Temmuz 2014 Salı

Güney Kore'nin Güzellik Takıntısı
Ne kadar güzeller değil mi? Doğallar, zayıflar, bakımlılar. Harika görünüyorlar.
Peki gerçekte de öyleler mi?

Bunca yıldır etrafımda olan onlarca "Korecan"dan gördüğüm Korelilerin bu kadar tek tip olması dikkatimi çekiyordu ve bunun sebebini  araştırmak istedim. Öğrendiğim şey Güney Kore'de görünümün her şey olduğu. 

Dizilerde Koreli kızların fakir olsalar da daima farklı kıyafetleri giydiği, saçlarının daima ışıldadığı, zayıf oldukları, ve deli gibi yeseler de kilo almadıkları ortadaymış. Ayrıca doğal güzel oldukları. Ama aslında kesinlikle öyle değil. 

Bu fotoğraftaki kızlar aynı kişiler değil... Miss Korea 2013 kızları. Sanki fabrika ürünü gibi birbirinin aynılar.

Öncelikle Koreli kızlar ciddi derecede kilo takıntısına sahipmiş.. Yani Korelilerin büyük kısmının zayıf olmasının coğrafi olarak hiçbir manası yok. Ülkenin anlayışına göre, 50 kilonun üstündeyseniz kilo vermeliymişsiniz. Tabii ki bunlar yasal değil ^-^ Ama kesin bir anlayış olarak oturmuş, kısacası siz de uymalısınız, yoksa size gülerler. İşte bu yüzden, Koreli kızlar çok nadir yemek yerlermiş. Gerçekten nadir, dizilerdeki gibi değil. Yediklerinde de bu yeterlidir. Sağlıklı beslenirler; hayatlarında şeker, tuz, un, yağ gibi besinlere asla yer yoktur. Zaten Japonya ve Güney Kore %3,2 ile obezite oranının en düşük olduğu ülkelerdir. Düzenli olarak spor yaparlar. Böylece incecik kalırlar. 


Güney Kore, estetik operasyonların çok gelişmiş olduğu bir ülke. Onlar için birinin estetik ameliyat yaptırması kuaföre gitmesi kadar normaldir. Ancak kadınlar "doğal güzellik" diye bizlere göstermek istedikleri için estetik ameliyat olduklarından bahsetmeyi sevmezler. Bu estetik olayını 200 Pounds Beauty'de çok doğru bir şekilde görebilirsiniz. Koreli bayan ünlülerin çok büyük kesimi estetik ameliyat olmuş.


Kızlar makyaj malzemelerine dudak uçurtan paralar ödüyorlar. Bunların hepsi de doğal görünümlü makyaj için. Gözlerini büyük gösterecek makyajlar da en sevdikleri. Göz kapağı ameliyatı da onlar için çok önemliymiş, gözlerine çok önem vermekteymişler. Makyajlarını da gözlerini ön plana çıkaracak şekilde yapmaya çalışırlarmış zaten.


Güney Kore'nin inanılmaz bir beyaz ten takıntısı var, bunu gelen turistlerden de görüyoruz.. Bronzlaşmaktan çok korkuyorlarmış. Bu yüzden yaz aylarında şapkalar, güneşten koruyucu kremler, beyazlatıcı kremler onların çantasında daima varmış. Bunun sebebi de eskiden Kore'de işçi sınıfın bahçede filan çalışırken esmerleşmesi, içeride kalan zengin kesiminse beyaz kalmasıdır.


İnanılmaz marka takıntıları moda anlayışlarını olumlu yönde etkilemiş, çünkü gerçekten çok şirin giyiniyorlar. Seul'de 5 dakikalığına markete gitseniz bile düzgün giyinir, makyaj yaparmışsınız. Sokağa bakımsız çıkmamanız gerekirmiş. 

Kore'nin boy ortalaması düşüktür. -son yıllarda yükseldi- Bu yüzden kızlar 10 santimlik topuklu ayakkabıları manken edasıyla giyerlermiş. Bununla ilgili Sabah gazetesinde yer almış bir yazıyı paylaşmak istiyorum:  Ağzının köşelerindeki akupunktur iğneleri kedinin bıyıkları gibi titreyen 5 yaşındaki Moon Bo-in adlı kız korkuyla ağlıyor. Fakat çizgi film karakterlerle desenli önlük giyen doktor onun bilekleriyle başına birkaç tane daha iğne batırıyor. Moon'un annesi Seo Hye-kyong, "Tamam tatlım. Bu, senin daha uzun ve güzel görünmene yardım edecek. Seni Sindrella'ya dönüştürecek" diyor. Başarıya giden yolun uzun boylu olmaktan geçtiğine dair giderek yaygınlaşan inancın etkisindeki Güney Koreli ebeveynler, çocuklarını daha endamlı gösterebilmek için akla gelebilecek her türlü çareye başvurarak, sayısı yüzleri bulan boy uzatma kliniklerine akın ediyorlar. Bu klinikler hormon iğneleri, geleneksel Doğu tedavileri ve çeşitli özel egzersizler uyguluyorlar. "Bizi toplumumuzda her şey görünümle ilgilidir" diyen 35 yaşındaki Seo, "Kızımın akranlarından kısa olmasından endişe ediyorum. Onun boyu yüzünden aşağılanmasını ve kendine güvenini yitirmesini istemiyorum" şeklinde konuşuyor. Seo, kızı ve 4 yaşındaki oğlunun tedavisi için Hamsoa adlı kliniğe ayda 770 dolar ödüyor. Evet bu tamamen gerçek. 

Benim öğrendiklerim bunlar. Doğal güzel olmanız önemli değil, ama doğal güzel gibi görünmelisiniz. Ama, Seul haricinde yerlerde bu o kadar da fazla olmuyormuş.

Benim için korkutucu bir yazı oldu.

12 Temmuz 2014 Cumartesi

Stephenie Meyer - Tutulma

Özgün Adı: Eclipse
Yazarı: Stephenie Meyer
Çeviren: Eren Abaka
Sayfa Sayısı: 664
Yayınevi: Epsilon 
Fiyatı: 12,50 TL
Seri: Alacakaranlık (#3)
Alacakaranlık
Tutulma
Şafak Vakti


TANITIM BÜLTENİ:

Seattle bir dizi gizemli cinayetle çalkalanırken ve hain bir vampir intikam peşinde koşarken, Bella yine kendisini tehlikenin tam ortasında bulur. Bütün bunların arasında, bir de Edward'a duyduğu aşk ve Jacob'la olan arkadaşlığı arasında seçim yapmak zorunda kalır. Vereceği kararın, vampirler ve kurt adamlar arasında yıllardır süregelen mücadeleyi körükleyeceğinin de farkındadır. Mezuniyet günü hızla yaklaşırken Bella'nın vermesi gereken bir karar daha vardır: hayat ya da ölüm. Ama artık onun için bu iki kavram birbirine karışmıştır.

Alacakaranlık ve Yeniay'ın büyüsüne kapılan okurlar, Stephenie Meyer'ın bir vampir aşk efsanesi olan serisinin heyecanla beklenen üçüncü kitabı Tutulma'yı, hevesle bir çırpıda okuyup bitirecekler.

11 Temmuz 2014 Cuma

Kaichou Wa Maid-Sama (2010)

Adı: Kaichou Wa Maid-Sama!/Our Class Prez Is a Mad!/会長はメイド様!
Türü: Shoujo, romantik komedi
Yayın dönemi: 1 Nisan 2010 - 23 Eylül 2010
Bölüm süresi: 20-23 dk
Bölüm sayısı: 26
Yönetmen: Hiroaki Sakurai
Ülke: Japonya


KONUSU:

Seika Lisesi önceden sadece erkekler için bir okuldur ancak karma eğitim sistemine geçilir. Karma eğitime geçilse de doğal olarak erkekler çoğunluktadır. Kızlar ezilmekte, erkekler bir imparatorluk kurmaktadır. Bu durumu düzeltmek isteyen hırslı, zeki ve güçlü Misaki Ayuzawa öğretmenlerinin gözüne girer ve okula başkan (Kaichou) seçilir. Erkeklere sert davranan, onları sürekli uyaran, kızların istediklerini yapmasını sağlayan Misaki'nin okulda otoriter bir rolü vardır. Ancak bir sırrı vardır: maddi durumu kötü olduğundan okul sonrası yarı zamanlı bir işte çalışmaktadır. Bu iş ise bir maid-cafe olan Maid Latte'dir. Yani hizmetçi gibi giyinip, konuklara hizmetçi gibi davranan bir kafe. Okulun en popüler, yakışıklı, zeki ve güçlü erkeği Usui Takumi bir gün onu kafede çalışırken görür ve Misaki'nin okuldaki şöhreti tehlikeye girer.

10 Temmuz 2014 Perşembe

Yenilenen Kitap Kuşundan Bir Teşekkür

Merhaba sevgili okuyucularım,
29 Kasım 2013 tarihinde bu bloğu açarken devamlı bloğumla ilgileneceğimi hedeflemiyordum. Çok basit bir şablon bulmuştum internetten ve bir günde 4 yazı yazmıştım. O gün de 1. TEOG sınavlarım bitmişti, bana hediye olarak laptop almıştı babam. O hevesle eski bloggerlığımı hatırlayıp blog açmıştım. Sonra aralık ayında bir kitap daha yorumlamıştım ve bir daha bloğu unutmuştum.

Bir gün bloğumla ilgili bir e-posta gelince bloğa dönmeyi düşündüm ve hızlıca bir yazı yazdım.. Aralık ayı sonlarındaydı. Ocak ayında ise bloğuma döndüm, kitap yorumlamaya başladım. Bloggerlık detaylarını anlamaya çalıştım, araya 15 tatil de girince blog işlerini çözmeye başladım. Bloğumun temasını yeniledim ve bugüne kadar kullandığım o şeker temayı 5 ay boyunca sürekli geliştirdim. Widgetlar, sosyal medya butonları, kategoriler vs. epey yol kat ettim. Ancak bir tek tasarımım değişmedi.

Şubat ayına geldiğimizde bloğumdaki üye sayısı 2 idi ve onlar da ben ve kardeşimdi. Ancak yazdığım bir yazıyla bloğuma ilk gerçek üyemi kazandım. Hiç unutmam, o da Kütüphanemden Kitap Manzaraları idi. Şubat ayında günde 4 yazı gönderdiğim bile olmuş, halimi siz düşünün. Tamamen bloguma takmıştım.

Mart ayındausa Her Telden Öneriler'imi paylaştığım yerlerde çok sevenler oldu, böylece 1-2 üye daha kazandım. Ayrıca CNR Kitap Fuarı'ndan aldığım bazı kitapları da yorumlamam sayesinde bloğuma birkaç üye daha geldi.

Nisan ayında bloğumun varlığını unuttum, çünkü o ay 2. TEOG sınavlarına çalışıyordum. Bloğumun takipçi sayısı zaten çok azdı, onları da kaybetmek istemiyordum ama geleceğimi de düşünmeliydim. Bu yüzden derslerime odaklandım. Ama biraz suçluluk da hissettim.

Mayıs ayında sanırım bloğumun uğurlu ayıydı. Mayıs ayında dizi/anime/film yorumlarını daha ayrıntılı yapmaya başladım. Kitaplarımı daha iyi bir şekilde yorumlayabildim çünkü başımda bir sınav kaygısı da yoktu. Birden içime esti ve Yazarkafe profilimi ilk defa düzenledim -ama tekrar incelenmeye alınacağımı bilmiyordum- ve bir bakmışım Platin üye olmuşum. O günden itibaren bloğum çok değişti. Benimle röportaj bile yapıldı. Reklam da yaptım. Yorumlarım arttı. Bloğum konusunda çok mutlu geçirdiğim bir aydı mayıs.

Şimdi temmuzdayız, takipçi sayım 26. Buraya kadar çok yol katettiğimi düşünüyorum ben. Belki size göre bu bir blogger için çok az -evet haklısınız da- ama öyle değil aslında. Küçük adımlar aslında ne kadar da büyük.. Ben de artık bloğumun tasarımını yeniledim. Şimdi sizlere istatistiklerimi göstermek istiyorum.

41 yorum, 91 kayıt, 26 izleyici. Umarım bu sayılar çoook çoook artacak:)


Bunlar da en popüler yayınlarım. Karlar Ülkesi filminin bu kadar görüntülenme almasına ilk günden beri şaşıyorum doğrusu..


Ve bu da ülkelere göre sayfa görünümleri tablosu.. Doğal olarak 1. sırada Türkiye var.

Birlikte nice yollar kat etmek dileğiyle. Çok teşekkürler!

The Fault in Our Stars (2014)

Türü: Aşk, dram, romantizm
Yönetmen: Josh Boone
Oyuncular: Shailene Woodley, Ansel Elgort, Nat Wolff, Laura Dern, Sam Trammell, Willem Dafoe
Gösterim Tarihi: 27 Haziran 2014
Süresi: 126 dakika
IMDB Puanı: 7,9
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri


FRAGMAN:KONUSU:

On altı yaşındaki kanser hastası Hazel Grace'in birkaç yıl daha yaşamasını garanti eden tıp mucizesine rağmen hastalığı ölümcüldür ve konulan teşhisle birlikte yıldızlar, öyküsünün son bölümünü çoktan kaleme almıştır.

Fakat Augustus Waters isimli, yakışıklı bir sürpriz karakter, Kanserli Çocuklar İçin Destek Grubu'nda boy gösterince Hazel'ın hayatı bambaşka bir yöne sapar ve bu zeki çocuğun çekimine karşı koyamayan kızın öyküsü yeniden yazılır.

Yazının devamı spoiler içerir.

5 Temmuz 2014 Cumartesi

LOL (2012)

Adı: LOL: Laughing Out Loud
Türü: Romantik komedi, dram
Yönetmen: Lisa Azuelos
Oyuncular: Miley Cyrus, Demi Moore, Douglas Booth, Ashley Greene, Adam Sevani, George Finn
Gösterim Tarihi: 4 Mayıs 2012
Süresi: 97 dakika
IMDB Puanı: 4,2
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri


FRAGMAN: