24 Aralık 2013 Salı

Çok Uzun Bir Aradan Sonra..

Bazı sebeplerden dolayı çok uzun süredir yoktum.

Ancak şimdi geri geldim ve okuduğum kitapları yorumlamaya devam edeceğim!

Takipte kalın!

2 Aralık 2013 Pazartesi

Kristin Hannah - Kış Bahçesi


Orijinal Adı: Winter Garden
Yazarı: Kristin Hannah
Çeviren: Esra Kılıççı
Sayfa Sayısı: 512
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Fiyatı: 25 TL

Arka Kapak:

BAZEN ANNENİN GEÇMİŞİNDE BİR KAPI ARALANDIĞINDA KENDİ GELECEĞİNİ BULURSUN...

Meredith ve Nina Whitson birbirine taban tabana zıt karakterlerdeki kız kardeşlerdir. Biri evde kalıp çocuklarına bakmış ve aile işinin başına geçmiş, diğeriyse hayallerinin peşinden gidip dünyayı gezmiş ve ünlü bir foto muhabir olmuştur. Ancak sevgili babaları hastalandığında bu birbirine yabancı iki kadın, kendilerini yine bir arada, şimdi bile kızlarına herhangi bir avuntu vermeyen, aşırı mesafeli anneleri Anya'nın yanında bulacaktır.

Ölüm döşeğindeki babalarınınsa, hayatındaki kadınlardan son bir arzusu vardır: Masal son bir kez anlatılacaktır; sonuna kadar.

Böylece Anya'nın, 50 yıldan fazla bir süre önce yaşadığı, savaş mağduru şehri Leningrad'daki hayatına açılan, ailelerini kökünden değiştirecek, beklenmedik bir yolculuk başlar.

Yorumum:

Kitapta iki hikayeden bahsediliyor. 1- Meredith ve Nina'nın anneleriyle ve kendi çevreleriyle yaşadıklarını ele alan hikaye. 2- Anya'nın (Vera) gençliği ve savaş zamanını anlatan hikaye. Acaba neler olacak, dedirten ve insanı duygu seline boğan bir kitap. Ağlatan ve gülümseten. Anya'nın gençliği insanı gerçekten üzüyor ve Anya'nın neden böyle sert ve duygusuz (görünen) biri olduğunu anlıyorsunuz. Kristin Hannah, çok anlaşılır ve duygulu bir dille kitabı yazmış. Kitaptaki Rus esintileri beni kitaba çekti. Uzun süredir listemdeydi ve sonunda okudum. 

Her şey tıpkı gözümün önünde oluyor gibiydi. Özellikle savaş dönemi gerçekten iyi bir şekilde anlatılıyor. Ayrıca iki kız kardeşin birbirlerine ve annelerine yakınlaşması da işin en güzel yeri. Roman türünü sevenler için hoş bir kitap.


Puanım: